Quantcast
Channel: PROMOSPRAVY.sk - Tlačové správy
Viewing all 47 articles
Browse latest View live

Vyhodnotenie 11. ročníka súťažnej konferencie Junior Internet

$
0
0

foto: Daniel OndraJedenásty ročník súťažnej konferencie Junior Internet, ktorý sa konal opäť na akademickej pôde Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity, potvrdil, že pre žiakov základných a stredných škôl z celého Slovenska je silným, až životným podnetom na ďalšie smerovanie do sveta informačných technológií. Preto je aj logická každoročná záštita fakulty, čo zdôraznila pri záverečnom hodnotení aj dekanka prof. Ing. Mária Bieliková, PhD.

V roku nášho predsedníctva Rady Európskej únie je nosnou témou Slovenska rozvoj talentu. Preto na podujatí, na ktorom Asociácia pre mládež, vedu a techniku svojou organizáciou a mravenčou prácou dáva už jedenásť rokov priestor rozvoju talentu, nechýbala ani záštita Dušana Chreneka, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v SR. Organizátori sa potešili aj záštite Slovenskej komisie Organizácie spojených národov pre výchovu a vzdelávanie, vedu a kultúru – UNESCO. Tieto silné morálne ocenenia Junior Internetu sa dočkali aj výborných prezentácií 72 súťažiacich žiakov z celého Slovenska so 66 projektami. Pre mladých grafikov, programátorov a blogerov to bola príležitosť odprezentovať za 3 a pol minúty svoje práce v šiestich súťažných kategóriách.

Otvorenie Junior Internet 2016, foto: Daniel Ondra

Najpočetnejšie zastúpenie majú každý rok kategórie JuniorWEB a JuniorDESIGN, ktoré sú vekovo rozdelené do podkategórií: žiaci do 15 rokov a starší nad 15 rokov. Víťazom mladších žiakov v JuniorWEB-e sa stal Ondrej Vrábel s projektom denbez.sk, ktorý aj v minulom roku zvíťazil so svojimi didaktickými počítačovými Pinf hrami. DeňBez má jednoduchý, ale silný slogan: „Jeden deň, v ktorom spravíme výnimku, môže zmeniť veľa vecí...“. Ondrej mal v úvode podujatia aj prednášku o tom, ako sa po minuloročnom víťazstve zmenil život jeho a užívateľov Pinf hier - mentálne postihnutých. V kategórii starších žiakov JuniorWEB zvíťazil Dominik Mery s internetovým obchodom prémiových slovenských vín tvojevino.sk.

Ondrej Vrábel, foto: Daniel Ondra

Oskar Majoroši v kategórii mladších žiakov JuniorDESIGN získal prvé miesto za „Portfólio“ viacerých prác pre rôzne spoločnosti. Medzi staršími žiakmi zvíťazila Ema Klučovská. Jej „Prezentácia na Artstation“ zobrazovala najmä príšery. Ako nám povedala: „Môj celoživotný sen je stať sa dizajnérkou príšer do hier a filmov.“ Napríklad robot Alienbot bol jej prvý robot, ktorého navrhla a umiestnil sa v prvej desiatke najlepších robotov v Hollywoodskej súťaži. Ema získala súčasne aj Cenu dekanky Fakulty informatiky a informačných technológií STU.

foto: Daniel Ondra

Aplikácia pre zjednodušenie a urýchlenie prezerania autobusových liniek v Prešove „MHD Prešov“si získala pozornosť hodnotiteľov a pre autora Mareka Gogoľu znamenala víťazstvo v kategórii JuniorAPP.

Tím žiakov – Martina Pitáková a Dávid Duda získali prvé miesto v kategórii JuniorLEARN so „Systémom na tvorbu testov pre učiteľov a testovanie žiakov EXAMPLO“, ktorý prináša zapojeným učiteľom jednoduchosť použitia a ušetrí veľa času. K dispozícii sú rôzne typy otázok, možnosť doplnenia zvukovým sprievodom, zdieľanie testov medzi učiteľmi i vnútro-školská komunikačná platforma. Za Examplo získali aj Cenu dekanky FIIT STU.

foto: Daniel Ondra

Na Slovensku nemá obdobu a ide o jedinečný projekt – takto možno charakterizovať prvý slovenský portál, venujúci sa novinkám a recenziám na čoraz populárnejšie čínske smartfóny, tablety, či iné zariadenia FónyzČíny.sk. Prvé miesto v kategórii JuniorBLOG zaň získali Kristián Hrušovský, Juraj Vasek a Dávid Igaz.

V poslednej kategórii JuniorTEXT išlo o prezentovanie textov na vyhlásenú tému  „Ako by malo Slovensko viesť Európu?“. Zvíťazila Andrea Lengvarská, ktorá ako sedemnásťročná prezentovala svoju prácu, zamyslenie, „Šesť mesiacov príležitostí“.

Účastníci Junior Internet 2016, foto: Daniel Ondra

Predsedom sedemčlennej hodnotiacej komisie bol bývalý súťažiaci na prvých ročníkoch Junior Internetu a neskôr aj absolvent Fakulty informatiky a informačných technológií STU Ľuboš Demovič. Ako nám povedal, „pri hodnotení sme prihliadali na obsah, nápad, prevedenie, ale aj umenie prezentácie! Mladí itečkari tak mali tri a pol minúty šance nás presvedčiť o svojich ambíciách. Presvedčili nás všetci a konkrétne umiestnenia sú len zrovnaním ich kvalít“.

Ľuboš Demovič, foto: Daniel Ondra

Podujatie je okrem organizácie Asociáciou pre mládež, vedu a techniku náročné aj finančne. Náklady na ubytovanie, stravovanie a bohaté ceny pomohli zabezpečiť nasledovní partneri konferencie: Fakulta informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Bratislavský samosprávny kraj, Microsoft, Active 24, QBSW, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Zones.sk, Vacuumlabs, WebSupport, Gopas, EvitaPress, ESET, Partnerstvá pre prosperitu, The Spot, Principio MSD. Medzi mediálnymi partnermi boli tradične PROMOSPRAVY.sk.

Zdroj článku: 

Medzinárodné leto v Bratislave už po piatykrát

$
0
0

Projekt „Me, myself & I“ Ti poskytuje možnosť stretnúť zahraničných stážistov, vytvoriť si priateľstvá na celý život, no najmä získať praktické skúsenosti, ktoré v našom školstve chýbajú. To všetko priamo v Bratislave. Neváhaj a prihlás sa už teraz!

15 mladých študentov z celého sveta príde do Bratislavy vzdelávať Teba a Tvojich stredoškolských spolužiakov prostredníctvom projektu Me, Myself & I. Ako študent môžeš stráviť dva medzinárodné týždne so stážistami z krajín ako napríklad Austrália, Hongkong, Brazília, Turecko, Taiwan, Chorvátsko a mnohé ďalšie. Samozrejme, celé dva týždne prebiehajú v anglickom jazyku.

Stážisti Ti poskytnú interaktívne tréningy, zamerané na prezentačné zručnosti, zlepšenie časového manažmentu ako aj praktické cvičenia na vycibrenie si svojich komunikačných schopností, najmä v angličtine. Budeš si môcť vyskúšať prácu v tímoch na rôznych mini projektoch a úlohách. Tieto praktické zručnosti môžeš neskôr využiť nielen v škole, no najmä v budúcom zamestnaní a takisto aj v osobnom živote.


Počas projektu spoznáš taktiež aj množstvo nových ľudí – či už sú to zahraniční stážisti alebo ostatní účastníci turnusu zo Slovenska. Martin (18), ktorý sa projektu zúčastnil v minulých rokoch, tvrdí: „Nemusíte cestovať do zahraničia, aby ste sa mohli stretnúť s ľuďmi z celého sveta“. Projekt je príležitosťou pre Teba a Tvojich kamarátov stretnúť ľudí z celého sveta priamo v Bratislave bez toho, aby si utrácal stovky až tisíce eur na cestovanie.

Me, myself & I prebieha v dvoch turnusoch. Prvý začína 18. júla a končí 29. júla a druhý trvá od 1. augusta do 12. augusta v priestoroch Ekonomickej univerzity v Bratislave. Jeden turnus je spoplatnený čiastkou 30 eur. Prihlásiť sa môžeš už teraz až do 30. júna 2016.

Projekt organizuje nezisková, študentmi riadená, organizácia AIESEC Bratislava už po piaty rok. Neváhaj a vyskladaj si to najlepšie leto, na ktoré budeš spomínať ešte mnoho rokov!


Zdroj článku: 

Kniha fotografií Polícia na Slovensku je už v predpredaji

$
0
0

Knižná publikácia „Polícia na Slovensku“ dokumentuje prácu polície, obsahuje autentické zábery z činnosti, akcií a života príslušníkov Policajného zboru z rôznych okresov Slovenska, od východu po západ.

Autorom knihy je Guido Andrea Longhitano, ktorý má na svojom konte už dve úspešné knihy fotografií „Incredible Slovakia – Folklórny festival Východná“ a „Hasiči Firefighters“. Na 264 stranách vo formáte A4 v tvrdom obale je takmer 300 fotografií. Úvodné texty a popisy sú v slovenskom a anglickom jazyku. Kniha bude na jeseň 2016 pokrstená prezidentom Policajného zboru Tiborom Gašparom.

Knihu za zvýhodnenú uvádzaciu cenu 22,90 eur + poštovné platné podľa taríf Slovenskej pošty, si môžete objednať v predpredaji e-mailom na knihapolicia@gmail.com do 7. augusta 2016. Prvých 20 objednávok publikácie bude bez poštovného a s podpisom autora. Následne predajná cena knihy v kníhkupectvách a cez on-line predaj bude 29,00 eur.

Do e-mailu je potrebné uviesť: meno a priezvisko, adresu pre doručenie knihy, telefonický kontakt, e-mail a počet kusov. Platba vopred nie je požadovaná. E-mailové objednanie knihy v predpredaji je záväzné. Po krste publikácie budú záujemcovia kontaktovaní e-mailom ohľadom platby a odoslania knihy.

Štartuje 10. ročník grantového programu Talenty Novej Európy

$
0
0

zdroj: tne.skTalentované deti a mladí ľudia, zameraní na vedu, umenie a šport, majú šancu získať finančnú podporu z grantového programu Talenty Novej Európy, ktorý už desiaty rok realizujú akciová spoločnosť SLOVNAFT a Stredoeurópska nadácia. Záujemcovia môžu posielať prihlášky do 22. októbra 2016. O najúspešnejších z nich, ktorí si rozdelia spolu sumu 66 000 eur, rozhodne odborná porota.

Jubilejný ročník grantového programu Talenty Novej Európy opäť podporí talenty, ktoré môžu v budúcnosti úspešne zastupovať a reprezentovať Slovensko. Príkladom je 19-ročná Naďa Daabousová, slovenská reprezentantka v synchronizovanom plávaní, ktorá sa tento rok zúčastnila na letných olympijských hrách v Riu de Janeiro. Ambiciózna akvabela pred tromi rokmi získala grant z programu Talenty Novej Európy a aj vďaka nemu mohla naďalej rozvíjať svoj športový potenciál.

Naďa Daabousová (vľavo) a Jana Labáthová, foto: swimmsvk.sk

Vybrať z množstva talentov tých najlepších je z roka na rok náročnejšie. Záujem uchádzačov o grant je veľký, a tak má porota pri výbere neľahkú úlohu. „V predchádzajúcom ročníku bolo vo finále toľko výnimočných talentov, že sme mali čo robiť, aby sme vybrali naozaj tých najlepších. V porovnaní s úvodnými ročníkmi bol ten posledný o to ťažší, že napríklad v oblasti vedy viacero prihlásených študuje na prestížnej univerzite v Oxforde, na Sorbonne alebo Cambridge, kde sa venujú aj výskumu. Napriek náročnosti výberu si prajem, aby bol tento ročník rovnako silný ako minulý,“ uviedla Szilvia Czuczor, výkonná riaditeľka Stredoeurópskej nadácie.

V minulom roku sa do grantového programu prihlásilo 233 nadaných detí zo Slovenska. Predsedom poroty pre umenie a vedu bol herec Lukáš Latinák. Spolu s ním hodnotili finalistov aj ďalší umelci a odborníci v oblasti prírodných vied. V športovej porote hľadal najväčšie talenty bývalý hokejový reprezentačný tréner Ján Filc spoločne s ďalšími odborníkmi v oblasti športu. V deviatom ročníku získalo finančnú podporu 65 talentov. Uspela napríklad aj 21-ročná Emília Petríková, ktorá rok predtým vyhrala súťaž Európskej únie pre mladých vedcov. V roku 2015 sa zúčastnila 10-týždňovej stáže na rádiologickom oddelení Mayo Clinic v USA, kde sa venovala výskumu nádorov mozgu – glioblastómov.

Emília Petríková, foto: vedatechnika.sk

Anton Molnár, riaditeľ podnikovej a marketingovej komunikácie SLOVNAFT, a.s., je presvedčený, že základom úspechu každého grantového programu sú jeho odborní garanti – v tomto prípade členovia poroty. „Môžete byť očarení výstupom mladého huslistu, ale iba hudobný pedagóg s dlhoročnou praxou pozná, či z neho bude husľový virtuóz. Tak je to aj v prípade talentovaného fyzika či športovca. Finančne podporiť tých najlepších pre nás zároveň znamená posunúť vyššie latku aj pre tých ostatných.“

Program Talenty Novej Európy už pomohol desiatkam mladých talentovaných Slovákov. Počas predchádzajúcich deviatich ročníkov získalo granty v hodnote viac ako 584 000 eur celkovo 294 talentovaných detí a mladých ľudí. Záujemcovia môžu posielať prihlášky do 22. októbra 2016.

Zdroj článku: 

V Banskej Štiavnici boli ocenení 10 pracovníci envirorezortu

$
0
0

Minister životného prostredia László Sólymos udelil 9.10.2016 v Banskej Bystrici čestné uznania a ďakovný list za mimoriadne výsledky v oblasti geológie a dlhoročný prínos v starostlivosti o životné prostredie, zdroj: minzp.skV Banskej Štiavnici sa minulý piatok 9. septembra 2016 konali oslavy Dňa baníkov, geológov, hutníkov a naftárov. Minister životného prostredia László Sólymos pri tejto príležitosti udelil čestné uznania a ďakovný list za mimoriadne výsledky v oblasti geológie a dlhoročný prínos v starostlivosti o životné prostredie pracovníkom Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra, Geologického ústavu Slovenskej akadémie vied, Ministerstva životného prostredia SR a súkromného sektora.

Za uplynulý rok urobil envirorezort geologické prieskumy v 140 lokalitách, ktoré sú environmentálnymi záťažami. Napokon sa 19 rizikových lokalít podarilo sanovať. Rezort životného prostredia mapuje aj nerastné surovinové zdroje Slovenka, potvrdzuje sa, že má stále dostatočný surovinový potenciál, ktorý môže významne prispieť k prosperite a vyrovnávaniu ekonomických rozdielov medzi jednotlivými regiónmi krajiny. „Neustále poznávanie a skúmanie je neoddeliteľnou súčasťou práce geológov. Výskum geologického prostredia, nerastov, hornín, ale aj samotný inžiniersko-geologický prieskum si vyžaduje zodpovedný prístup, za ktorý im patrí moje poďakovanie,“ uviedol László Sólymos.

Minister životného prostredia László Sólymos udelil 9.10.2016 v Banskej Bystrici čestné uznania a ďakovný list za mimoriadne výsledky v oblasti geológie a dlhoročný prínos v starostlivosti o životné prostredie, zdroj: minzp.sk

Čestné uznanie ministra životného prostredia za mimoriadne výsledky v oblasti geológie a dlhoročný prínos v starostlivosti o životné prostredie získali:

  • Mgr. Lenka Kralovičová, PhD. (Ministerstvo životného prostredia SR)
  • RNDr. Ján Madarás, PhD. (Slovenskej akadémie vied)
  • RNDr. Katarína Kminiaková, PhD. (AQUIFER, s.r.o.,Bratislava)
  • RNDr. Juraj Maglay, PhD. (Štátny geologický ústav Dionýza Štúra)
  • RNDr. Augustín Gluch (Štátny geologický ústav Dionýza Štúra)
  • Ing. Martin Repčiak (Štátny geologický ústav Dionýza Štúra)
  • Ing. Anna Krippelová (Štátny geologický ústav Dionýza Štúra)
  • Ing. Mgr. Vladimír Pramuk, PhD. (Geo Slovakia, s.r.o., Košice)
  • RNDr. Miroslav Gomolčák (GEOKONTAKT, s.r.o., Košice)

Ďakovný list ministra životného prostredia za mimoriadne výsledky v oblasti geológie a dlhoročný prínos v starostlivosti o životné prostredie si od ministra prevzala Katarína Tóthová, pracovníčka Štátneho geologického ústav Dionýza Štúra, Oddelenie hydrogeológie a geotermálnej energie.

Atmosféra na Salamandrových dňoch, foto: Ľubomír Lužina, zdroj: kultura.banskastiavnica.sk

Celoslovenské oslavy dňa Baníkov, geológov, hutníkov a naftárov pripravila Slovenská banská komora v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR, Ministerstvom hospodárstva SR, Zväzom hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie SR, ako aj Odborovým zväzom pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu SR. Podujatie sa v Banskej Štiavnici koná pravidelne už od roku 1993. Jeho súčasťou je aj tradičný Salamandrový sprievod za účasti baníkov, ich rodinných príslušníkov, hostí, ale aj významných predstaviteľov samosprávy a štátu. Sprievod predstavuje povesť o založení mesta a objavení banskoštiavnických zlatých a strieborných rúd, ktoré položili základ baníctva a samotného mesta.

Zdroj článku: 

Prestížna súťaž Cena ITAPA 2016 s novými kritériami a kategóriami

$
0
0

Cena ITAPA 2015, zdroj: itapa.skPrestížna súťaž Cena ITAPA o najlepšie projekty digitálnej spoločnosti prichádza tento rok inovovaná – s upravenými kritériami hodnotenia a kategóriami zameranými na praktický prínos každej služby buď pre spoločnosť, inštitúciu a prostredie alebo pre občana. Uzávierka na prihlásenie projektov je 7. október 2016.

Cena ITAPA je organizovaná každoročne platformou ITAPA, ako súčasť jesenného Medzinárodného kongresu ITAPA (Information Technologies and Public Administration) o digitalizácii spoločnosti, ktorý sa tento rok uskutoční 14. a 15. novembra 2016. Do súťaže sa môžu prihlásiť projekty zo všetkých oblastí života s novými službami, zamerané priamo na konečného užívateľa – jednotlivca, ako aj projekty podporujúce rozvoj komunít, spoločnosti a prostredia v širšom zmysle. Odborným garantom 15. ročníka súťaže Cena ITAPA je Fakulta informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Hodnotiť sa bude nielen obsah a technická realizácia, ale aj orientácia na užívateľa, inovatívnosť a ďalšie parametre, ktoré napomôžu posúdiť praktický prínos každej služby.

Digitalizácia zasahuje do všetkých oblastí a nároky na ňu významne narastajú. Elektronické služby musia byť kvalitné a bezpečné, no zároveň jednoduché, použiteľné pre každého, dostupné a atraktívne. Cena ITAPA reflektuje tento vývoj a prináša zmeny, ktoré hodnotiteľom umožnia lepšie zhodnotiť kvalitu projektov, súťažiacim adresnejšie predstaviť prínosy ich riešení a širokej verejnosti jasnejšie pochopiť úžitok a možnosti, ktoré im tieto projekty prinášajú.

Prehľad prihlásených a víťazných projektov jednotlivých ročníkov súťaže Cena ITAPA, zdroj: itapa.sk

Prihlásené projekty budú súťažiť (pravidlá) v dvoch hlavných kategóriách „Nové služby pre občana“ a „Nové služby pre spoločnosť“, pričom hlavný rozdiel bude spočívať v tom, či je projekt alebo služba primárne orientovaná na jednotlivca a prináša mu hmatateľnú zmenu v doterajšej interakcii s poskytovateľom služby, alebo či projekt celkovo zlepšuje nejaké prostredie, komunitu, spoločnosť. Sú vítané všetky digitalizačné projekty prinášajúce nové služby v štátnej správe alebo samospráve, projekty inovujúce zdravotníctvo, sociálne služby, vzdelávanie, vedu a výskum, šport, či turistický ruch, aplikácie a riešenia v ochrane kultúrneho dedičstva, životného prostredia, ale aj projekty mimovládnych organizácií, či súkromnej sféry, ktoré zlepšujú život občana, komunity, či celej spoločnosti.

Okrem cien v dvoch hlavných kategóriách, ITAPA v spolupráci s RTVS udelí aj špeciálnu Cenu Rádia Slovensko. Tú získa projekt, ktorý poslucháči Rádia Slovensko označia za najprínosnejší.

Uzávierka súťaže je stanovená na 7. októbra 2016 a prihlasovať projekty môžu dodávatelia, ale aj zadávatelia projektov, ktoré boli plne implementované a uvedené do prevádzky v Slovenskej republike za posledný rok. Slávnostné vyhlasovanie výsledkov súťaže sa uskutoční 14. novembra počas Galavečera ITAPA v hoteli Sheraton v Bratislave.

Zdroj článku: 

Poliaci, Česi i Slováci sú nadšení regiónom Bardejova a Bardejovskými Kúpeľmi

$
0
0

zdroj: PAPER LIFEOblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov zorganizovala v dňoch 21. – 22. októbra 2016 Infocestu o atraktivitách regiónu Šariš Bardejov, Bardejovské Kúpele a okolie. Zúčastnilo sa na nej 31 pracovníkov cestovných kancelárií, organizácií cestovného ruchu a novinárov zaoberajúcich sa touto problematikou z Poľska, Českej republiky a Slovenska. Na infoceste sa spolupodieľala aj SACR – Praha a to zakúpením lístkov na vlak novinárom z Prahy do Popradu, kde ich čakal transport OOCR. Informoval o tom riaditeľ OOCR “Šariš” – Bardejov Ing. Radomír Jančošek.

Účastníci infocesty OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov, zdroj: PAPER LIFE

,,Počas dvoch dní sme sa snažili maximálne ukázať to najlepšie z nášho regiónu Šariš Bardejov, Bardejovské Kúpele a okolie. Všade sme mali zabezpečený odborný výklad a dodatočné informácie nám poskytovala aj pani Mária Raabová z East Slovakia Travel, ktorá nás sprevádzala. Prvý deň sme stretnutie začínali v Hoteli Pod Bránou, ktorý stojí na mieste, kde sa nachádzal najstarší hostinec v Bardejove a kde je momentálne štvorhviezdičkový hotel, kde bol ubytovaný aj slovenský prezident či ministri. Pokračovali sme návštevou pamätníka Holokaustu, prezreli sme si židovské SUBURBIUM v Bardejove, Kultúrne centrum, historické jadroUNESCOmesta Bardejov, starú renesančnú radnicu, Baziliku Svätého Egídia. Po obede v reštaurácii Roland sme sa presunuli do Bardejovských Kúpeľov, kde sme videli balneoterapiu, kolonádu, najstarší skanzen na Slovensku, Múzeum Sisi v hoteli Alžbeta. Účastníci sa na vlastnej koži presvedčili o blahodarnom pôsobení wellness procedúr na organizmus vo Wellness Spa v hoteli Ozón. Večera bola v štýle „Poľovnícke hody“ v reštaurácii v hoteli Alexander v Bardejovských kúpeľoch, a. s. Na druhý deň sme si pozreli drevené kostolíky UNESCO v Hervartove– kostol sv. Františka z Assisi a v Tročanoch – kostol sv. Lukáša Evanjelistu, ďalej Hrubú Baštu a uličky v Bardejove. Obed bol v Bardejovskej Novej Vsi v Starej Karčme a program skončil návštevou Zborova, prehliadkou Kaštieľa Žofia, s odborným výkladom a prezentáciou o Hrade Zborov (Makovica),“ priblížil infocestu R. Jančošek. Dodal, že v prípade záujmu o takúto infocestu nevylučuje, že ju v budúcnosti zopakujú, aby čo najviac spropagovali región Šariš Bardejov, Bardejovské Kúpele a okolie.

Panoráma Bardejova, zdroj: PAPER LIFE

Vynikajúce reakcie a slova chvály mali na organizátorov aj účastníci infocesty. Kamila Hudečková, redaktorka vydavateľstva Mladá Fronta: ,,Ďakujem za príjemné dni strávené u vás v Bardejove. Cesta pre mňa bola prínosná a inšpiratívna a rada o svojich zážitkoch v médiách poreferujem.“ Marcel Tribus, Kultúrne centrum: ,,Ďakujem veľmi pekne za skvele zorganizovanú infocestu. Boli ste výborným hostiteľom.“ Ján Bošnovič, zahraničný zástupca SACR vo Varšave: ,,Blahoželám k úspešnému zvládnutiu infocesty. Keď budeme mať ohlasy z poľskej strany, dáme vedieť.”

Kostol svätého Františka z Assisi v Hervartove, zdroj: PAPER LIFE

Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov vyvíja v tomto roku množstvo propagačných aktivít na zvýšenie návštevnosti tohto atraktívneho regiónu severovýchodného Slovenska aj do Poľska a Českej republiky. Okrem infocesty využila v ČR PR kampaň hlavne na internete a v Poľsku billboardovú kampaň. V blízkosti najnavštevovanejších poľských kúpeľov Krynica boli umiestnené dva veľkoplošné plagáty propagujúce najatraktívnejšie lákadlá regiónu – Bardejovské Kúpele a UNESCO mesto Bardejov. Vzhľadom na blízkosť hranice s Poľskom predstavujú Poliaci najväčší podiel zahraničných turistov navštevujúcich Bardejov a jeho okolie. V tomto roku zaznamenala OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov najvyššiu návštevnosť za posledné roky nielen z radov domácich, ale aj poľských turistov. Medziročne sa zvýšil aj počet českých turistov.

Účastníci infocesty OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov v Hervatove, zdroj: PAPER LIFE

Poľsko s jeho 38 miliónmi obyvateľov predstavuje najvýznamnejší zahraničný trh, z ktorého by severovýchod Slovenska mohol čerpať dlhodobo. Potenciál tohto trhu je obrovský. Pri dobrej propagácii by sa mohli počty návštevníkov z Poľska znásobiť. V súčasnosti prevažuje návštevná turistika, keď si Poliaci robia do okolia Bardejova jednodenné výlety. Ubytovaní sú však na poľskej strane, čím zariadenia cestovného ruchu na Slovensku prichádzajú o tržby. Českí turisti doteraz objavovali severovýchod Slovenska skôr individuálne, skupinovo ich lákajú hlavne Bardejovské kúpele.

Múzeum Sisi v hoteli Alžbeta v Bardejovských Kúpeľoch, zdroj: PAPER LIFE

OOCR „Šariš“ – Bardejov okrem infocesty, PR aktivít a billbordov v tomto roku propaguje región aj vydaním publikácie Bardejov – Turistický sprievodca, ktorá je návštevníkom k dispozícii zdarma. Distribučnými miestami sú zariadenia jej členov. Zakladateľmi sú mesto Bardejov spolu s ďalšími dvomi podnikateľskými subjektami – BARDEJOVSKÉ KÚPELE, a. s. a ADRIÁN LOZÁK, s. r. o. OOCR „Šariš“ - Bardejov. Jej cieľom je zvýšiť návštevnosť Bardejova a okolia prostredníctvom aktívnej spolupráce členov a ďalších subjektov v cestovnom ruchu, skvalitňovaním marketingu, vzdelávania, propagácie, rozširovaním produktov a služieb. Ťahákom turizmu sú dve najatraktívnejšie lokality horného Šariša – historické mesto Bardejov, ktoré je zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO a jedny z najkrajších a najobľúbenejších kúpeľov na Slovensku – Bardejovské kúpele, a. s.

Zdroj článku: 

Skončil sa 19. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET

$
0
0

logo Festival vedy a techniky, zdroj: AMAVETV nedeľu 13. novembra sa ukončil týždeň, kedy sa vede a technike dožičilo viac pozornosti ako počas celého roka. Najmä tí, ktorí sa starajú o jej rozvoj a popularizáciu, mali za uplynulý týždeň svoju „žatvu“. Nielenže zbierali úrodu v ume mladých žiakov a študentov, ale prezentovali výsledky nádejných mladých vedcov pred širokou verejnosťou. Jedným z hlavných podujatí bol už 19. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET.

Žiaci, ktorí boli úspešní na krajských kolách v minulom mesiaci, predstavili svoje vedecké projekty v národnom finále v bratislavskej Inchebe. Podujatie sa konalo pod záštitou Ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR a súčasne slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Minister Peter Plavčan sa zúčastnil aj slávnostného vyhodnotenia výsledkov, čím prezentoval dôležitú úlohu vedy a výskumu v rozvoji vedomostnej spoločnosti. Vysoká úroveň prezentovaných vedeckých projektov žiakov formou posterov bola toho aj dôkazom.

Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) vytvára priestor pre úspechy mladých stredoškolských vedátorov, budúcich vedcov a tým umožňuje ich osobnostný rast a budúci rozvoj. Dvadsaťšesťročné občianske združenie už 19 rokov podporuje súťažným festivalom žiakov a študentov z celého Slovenska ich snahu o sebarealizáciu vo vede. „Svojou činnosťou v kluboch po celom Slovensku prezentujeme možnosti, ktoré dnešný svet mladým ľuďom poskytuje a motivuje ich v budúcej kariére vo vede a technike. Vo svete vedy spoznávajú sami seba a postupne budú zveľaďovať našu spoločnosť“, zdôraznila na záver festivalu riaditeľka AMAVET-u Ing. Gabriela Kukolová, „a to najmä vďaka úsiliu svojich pedagógov, ktorí si popri školských povinnostiach nájdu čas ako dobrovoľníci a rozvíjajú v nadaných žiakoch talent, usilovným žiakom zas rozširujú ich poznanie v ďalšom – neformálnom vzdelávaní. Ich zásluhou sa mladá generácia presviedča o tom, že veda môže byť a je hrou, ak má svojich dobrovoľných ambasádorov".

Na celoslovenské finále postúpilo z krajských kôl 80 najlepších vedecko-technických prác v 11-tich kategóriách: Biológia, Chémia, Matematika, Elektrina a mechanika, Energia a transport, Environmentálne vedy, Fyzika a astronómia, Geovedy, Informatika a počítačové inžinierstvo, Medicína a zdravotníctvo, Spoločenské vedy. Žiacke projekty hodnotila komisia zložená z dvadsiatich odborníkov z radov vedcov či vysokoškolských pedagógov.

Najväčší „boj“ medzi účastníkmi bol o účasť na najprestížnejšej súťaži Intel ISEF (International Science and Engineering Fair), ktorá sa koná v máji roku 2017 v Los Angeles, Californii. Od roku 2006 je AMAVET členom Society for Science & the Public, americkej spoločnosti pre vedu a spoločnosť, organizujúcu najprestížnejšiu svetovú súťaž projektov stredoškolských vedeckých prác prezentovaných formou posterovej prezentácie Intel ISEF, so sídlom vo Washingtone. Tejto súťaže sa každoročne zúčastňuje približne 80 krajín. Za Slovensko môže na Intel ISEF vyslať žiakov jedine AMAVET, ktorý má výhradné právo na výber účastníkov našej krajiny, aby nás reprezentovali na vynikajúcej úrovni.

V kategórii Biológia získali najprestížnejšiu cenu Miriam Feretová a Samuel Smoter za spoločný projekt Prírodné éterické oleje v prevencii pred kliešťami rodu Dermacentor. Za kategóriu Medicína a zdravotníctvo pocestujú do Los Angeles Dominika Gáborová a Juraj Vasek za projekt Meranie kvality spánku pomocou Xiaomi Mi Band 1S.

Postup na The European Union Contest for Young Scientists EUCYS 2017 v Tallinne, Estónsku získali v kategórii Chémia Natália Bátorová a Eva Marasová za projekt Výroba a využitie biodegradovateľných plastov a v kategórii Fyzika a astronómia Miroslav Kurka za projekt Dynamika magnetického správania v magneticky mäkkých zliatinách odlišnej štruktúry. V súťažnej kategóri Medicína a zdravotníctvo postupujú Lukáš Marcin a Adriána Pazdičová za projekt Farbenie a bielenie zubnej skloviny prírodnými látkami.

Postup na I-SWEEEP 2017 v Houstone, štáte Texas v USA a cenu Slovenských elektrární, a. s. v kategórii Energia a transport získali Adrián Páleš a Filip Tomáška za projekt RIDELO. V kategórii Environmentálne vedy bude v Houstone reprezentovať Peter Škripko projekt Vplyv kremíka na zvýšenie tolerancie zasolenia pôd u Agropyron elongatum.

Postup na MILSET Expo-Sciences International 2017 vo Fortaleza Brazílii získal v kategórii Biológia Filip Gomboš za projekt Populačná expanzia bobra vodného (Castor fiber) v povodí hornej Tople. Postup na Vernadského národnú súťaž v Moskve, Ruskej federácii získali v kategórii Informatika a počítačové inžinierstvo Richard Baláž a Richard Kováč za projekt Autonómny robot Fbot. Postup na Wetenschaps Expo Sciences 2017 v Bruseli, Belgicku si v kategórii Elektrina a mechanika odnáša Filip Farkaš za projekt Kvadrokoptéra. V kategórii Energia a transport Branislav Genčúr a Martin Petriga za projekt Termoelektrický generátor. Postup na Swiss Talent Forum 2017 v Thune, vo Švajčiarsku získal Peter Nociar za projekt Manažment, ochrana a údržba významného biotopu v kategórii Environmentálne vedy.

Tri súťažné projekty a ich autori boli ocenení Prírodovedeckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave možnosťou prijatia na vysokoškolské štúdium bez prijímacích pohovorov. Podrobnejšie výsledky nájdete na www.festivalvedy.sk, kde sú uvedené aj veľmi dôležité informácie o subjektoch a donoroch, bez ktorých by sa takéto významné podujatie pre mládež nemohlo uskutočniť.

Zdroj článku: 

AMAVET ponúka žiakom a študentom opäť šancu stať sa internetovými osobnosťami

$
0
0

Logo súťaže Junior Internet, zdroj obrázka: juniorinternet.skHry a súťaže sú pre mladých ľudí stále atraktívne, a preto Asociácia pre mládež, vedu a techniku – AMAVET pokračuje už dvanástym ročníkom projektu Junior Internet. Blogeri či youtuberi, programátori webových stránok, vývojári mobilných aplikácií, grafickí dizajnéri, ale aj copywriteri a textári dostávajú šancu stať sa internetovými osobnosťami. Prihlásiť svoje práce môžu žiaci základných a stredných škôl.

Účastníčka súťaže Junior Internet 2016, zdroj obrázka: Daniel Ondra

Autori najlepších prác budú pozvaní do finálového kola – súťažnú konferenciu Junior Internet 2017, ktorá sa bude konať už tradične na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave počas mesiaca knihy a internetu od 31. marca do 1. apríla 2017. Nad podujatím prijali záštitu prof. Ing. Mária Bieliková, PhD., dekanka Fakulty informatiky a informačných technológií STU a Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR. Projekt podporila Nadácia ESET.

Účastníci súťaže Junior Internet 2016, zdroj obrázka: Daniel Ondra

Prihlásené projekty (registrácia do 26. februára 2017) bude hodnotiť odborná porota v týchto kategóriách:

  • JuniorAPP– prihlasovanie mobilných aplikácií pre tablety a smartfóny.
  • JuniorBLOG– prihlasovanie vlastných blogov, fotoblogov, videoblogov, teda stránok/kanálov, kde sa nachádza jedinečný autorský obsah bez ohľadu na tému. Na rozdiel od kategórie JuniorWEB sa primárne nehodnotí vývojová/programátorská časť, ale obsah a forma.
  • JuniorDESIGN– prihlasovanie vytvorených digitálnych grafických prác, plagátov, kresieb, dizajn manuálov, koláží a akýchkoľvek iných elektronických grafických prác, umiestnených na internete.
  • JuniorLEARN– kategória pre weby a aplikácie poskytujúce vzdelávací obsah, weby škôl, miest, obcí, prípadne regiónov.
  • JuniorTEXT– prihlasovanie textov na vyhlásenú tému: Je tajomstvom šťastia nezištná pomoc iným? Slohový útvar je ľubovoľný. Rozsah súťažného textu má predpísaných minimálne 1000 znakov a musí byť umiestnený na internete s uvedením jeho autora.
  • JuniorWEB– prihlasovanie vlastných webových stránok, webových aplikácií, vlastných vyvinutých/naprogramovaných CMS, ktoré sú umiestnené na internete.

Účastníci súťaže Junior Internet 2016, zdroj obrázka: Daniel Ondra

Zdroj článku: 

AMAVET spustil registráciu na 14. ročník súťaže Junior Internet a hľadá online talenty

$
0
0

Logo súťaže Junior Internet, zdroj: AMAVETAsociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) pozýva všetkých nadšencov internetu a programovania na Junior Internet 2019. Záujemcovia môžu ešte 2 týždne prihlasovať svoje projekty webových stránok, mobilných aplikácií, blogov, vlogov, dizajnov, grafiky a textov.

Súťaž Junior Internet je určená žiakom základných a stredných škôl. Registrovať sa môže individuálny súťažiaci alebo tím autorov maximálne do troch členov najneskôr 28. februára 2019. Po tomto termíne hodnotiaca komisia, zložená z odborníkov z praxe, vyhodnotí prihlásené práce.

Organizátor súťaže AMAVET pozve najzaujímavejšie projekty na súťažnú konferenciu, ktorá sa uskutoční 5. a 6. apríla 2019 na Fakulte informatiky a informačných technológiíSTU v Bratislave. Podujatie je otvorené pre všetkých záujemcov o projekty mladých ľudí či prednášky z IT, grafiky či marketingu. Zvlášť vítané sú školy počas dopoludňajšieho programu v piatok 5. apríla.

Účastníci Junior Internet 2018, zdroj: AMAVET

Súťaž sa uskutoční pod záštitou prof. Márie Bielikovej, dekanky Fakulty informatiky a informačných technológií STU a Ladislava Mika, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Odborným garantom 14. ročník súťaže Junior Internet je IT Asociácia Slovenska a súčasne záštitu nad konferenciou prijal jej prezident Emil Fitoš.

Pre Junior Internet 2019 sú vyhlásené nasledovné súťažné kategórie:

  • JuniorWEB– prihlasovanie vlastných webových stránok, webových aplikácií, naprogramovaných CMS, ktoré sú umiestnené na internete
  • JuniorDESIGN – prihlasovanie vytvorených digitálnych grafických prác, plagátov, kresieb, dizajn manuálov, koláží a akýchkoľvek iných elektronických grafických prác, umiestnených na internete
  • JuniorTEXT – prihlasovanie textov na vyhlásenú tému „Tentoraz hlasujem za...“, literárny útvar je ľubovoľný, rozsah súťažného textu musí byť minimálne 1000 znakov, text musí byť umiestnený na internete s uvedením jeho autora
  • JuniorBLOG– prihlasovanie vlastných blogov, fotoblogov, videoblogov, teda stránok/kanálov, kde sa nachádza jedinečný autorský obsah bez ohľadu na tému, na rozdiel od kategórie JuniorWEB sa primárne nehodnotí vývojová/programátorská časť, ale obsah a forma
  • JuniorAPP – prihlasovanie mobilných aplikácií pre tablety a smartfóny
  • JuniorLEARN– kategória pre weby a aplikácie poskytujúce vzdelávací obsah, weby škôl, miest, obcí, prípadne regiónov

Pre ľudí na Slovensku je pred voľbami do Európskeho parlamentu dôležité zlepšiť ochranu životného prostredia, želajú si viac financií do študijných programov a športu, chcú obmedzenie nelegálnej migrácie, lepšie pracovné podmienky, či väčšiu podporu pre zaostalé regióny. Za čo by ste zahlasovali vy, ak by ste mali možnosť ísť voliť?“ uviedol pri tejto príležitosti Ladislav Miko.

Členovia poroty a organizačného tímu Junior Internet 2018, zdroj: AMAVET

Zdroj článku: 

Junior Internet môže byť tvoj odrazový mostík do online sveta

$
0
0

Logo súťaže Junior Internet, zdroj: AMAVETAsociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) organizuje 15. ročník jedinečnej konferenčnej súťaže JUNIOR INTERNET, ktorá je určená žiakom základných a stredných škôl. Prihlasovať projekty môžu autori do 15. marca 2020.

Súťažiacimi sú individuálni autori alebo tím maximálne troch autorov, ktorí sa aktívne zaujímajú o tvorbu webových stránok, programovanie aplikácií, digitálnu grafiku a dizajn, písanie textov a blogov, tvorbu webov, zameraných na vzdelávanie. Súťaž obohacujú aj rôzne workshopy, diskusie a prezentácie.

Pre Junior Internet 2020 sú vyhlásené nasledovné súťažné kategórie:

  • JuniorWEB– prihlasovanie vlastných webových stránok, webových aplikácií, naprogramovaných CMS, ktoré sú umiestnené na internete
  • JuniorDESIGN – prihlasovanie vytvorených digitálnych grafických prác, plagátov, kresieb, dizajn manuálov, koláží a akýchkoľvek iných elektronických grafických prác, umiestnených na internete
  • JuniorTEXT – texty ľubovoľného literárneho útvaru na vyhlásenú tému. Rozsah súťažného textu je minimálne 1000 znakov. Text musí byť dostupný na webovej stránke. Témy pre školský rok 2019/2020 sú dve. Autori si môžu z nich vybrať jednu:
    • Ako môžem rozpoznať dezinformáciu?
    • Dá sa bojovať s dezinformáciami a nestratiť slobodu médií?
  • JuniorBLOG– prihlasovanie vlastných blogov, fotoblogov, videoblogov, teda stránok/kanálov, kde sa nachádza jedinečný autorský obsah bez ohľadu na tému, na rozdiel od kategórie JuniorWEB sa primárne nehodnotí vývojová/programátorská časť, ale obsah a forma
  • JuniorAPP – prihlasovanie mobilných aplikácií pre tablety a smartfóny
  • JuniorLEARN– kategória pre weby a aplikácie využiteľné vo vzdelávaní alebo poskytujúce vzdelávací obsah, weby škôl, miest, obcí, prípadne regiónov

Prihlásené práce budú hodnotiť odborníci z úspešných IT projektov a organizácií. O úspechu projektu rozhoduje originalita a nápad, dizajn, technické prevedenie, ale aj bezpečnosť.

Finále súťažnej konferencie sa uskutoční 24. a 25. apríla na Fakulte informatiky a informačných technológiíSTU v Bratislave. Súťažnú konferenciu Junior Internet finančne podporili firmy SK-NIC a WebSupport. Odborným garantom JUNIOR INTERNET je IT Asociácia Slovenska a súčasne záštitu nad podujatím prijal prezident asociácie Emil Fitoš. Podujatie je súčasťou aktivít AMAVET v Digitálnej koalícii. Informácie o 15. ročníku súťaže nájdete na webovej stránke www.juniorinternet.sk.

Zdroj článku: 

Slovenská premiéra komunitnej konferencie PyCon pritiahne záujemcov o Python

$
0
0

Logo konferencie PyCon Slovakia, zdroj: pycon.skPo úspešnom uvedení vo viac ako 40 krajinách sveta prichádza po prvýkrát na Slovensko konferencia PyCon, venovaná čoraz populárnejšiemu programovaciemu jazyku Python, v ktorom vznikli napr. aplikácie YouTube, Spotify, Dropbox či Instagram. Do 24. januára 2016 môžete poslať návrh na prednášku a využiť aj šancu zakúpiť si lístok za zvýhodnenú cenu.

Konferencia PyCon SK sa koná 11. – 13. 3. 2016 na Fakulte informatiky a informačných technológiíSTU v Bratislave. Organizuje ju SPy s finančnou podporou Red Hat, Erigones, Python Software Foundation, GridMarkets, VNET, Fedora, JetBrains, Skypicker.

Súčasťou prvého ročníka PyCon SK budú piatkové prednášky v slovenčine a češtine, sobotňajšie prezentácie v angličtine a v nedeľu 13. marca sa uskutoční celodenný bezplatný workshop Django Girls pre dievčatá a ženy, ktoré si chcú vytvoriť vlastnú webovú aplikáciu. „Získané vedomosti môžu neskôr použiť napríklad pri tvorbe vlastného internetového obchodu alebo pri hľadaní práce v technologickom sektore,“ hovorí Marc-André Lemburg, riaditeľ nadácie Python Software Foundation.

Django Girls Brno 5.2.2015, foto: Martin Kyral

PyCon organizuje Python komunita pre komunitu. Ak prídete na konferenciu, stávate sa súčasťou tejto komunity. Pokiaľ ste vytvorili niečo, čo by mohlo zaujímať aj iných, alebo si myslíte, že ostatní by o tom mali vedieť, príďte nám o tom spraviť prednášku. Nechceme počúvať iba expertov a známe osobnosti. Toto je naša pozvánka, aby ste poslali návrh na prednášku, aj ak ste ešte nikdy na konferencií neprednášali. Konferencie PyCon sú miestom, kde sa stretávajú všetci: tí, ktorí hľadajú nové produkty a nápady, ale aj talenty, ktoré môžu pomôcť pri ich vývoji. Python komunita rada objavuje a zdieľa nové veci,“ zdôrazňuje Richard Kellner, predseda občianskeho združenia SPy, ktoré pomáha začínajúcim programátorom pri zoznamovaní sa s jazykom Python.

Vstupenky na PyCon SK 2016 sú už od 20 Eur. Možnosť získať zvýhodnený lístok majú študenti aj sociálne znevýhodnení účastníci, pre ktorých organizátor pripravil grantový program.

Zdroj článku: 

Každý môže pomôcť pri pátraní po najhľadanejších osobách v Európe

$
0
0

Slovák Patrik Šnajdr patrí medzi najhľadanejšie osoby v Európe pre trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a pre trestný čin vydierania. foto: eumostwanted.euOd 29. januára 2016 môže každý pomôcť pri pátraní po najhľadanejších osobách v Európe. Hľadané osoby sú zverejnené na novej webovej stránke Europe´s Most Wanted, ktorá je spoločným projektom  policajtov združených v sieti ENFAST.

ENFAST je sieť pracovísk cieľového pátrania v Európe. Jej účelom je efektívna medzinárodná spolupráca pri pátraní po páchateľoch obzvlášť závažnej kriminality a to rýchlou a diskrétnou výmenou informácií.

Vďaka webovej stránke Europe´s Most Wanted bude široká verejnosť informovaná o pátraní po medzinárodne hľadaných zločincoch Európy, obvinených alebo odsúdených za najzávažnejšiu trestnú činnosť alebo z terorizmu. Na činnosti tímov cieľového pátrania sa vďaka novej stránke bude môcť teraz podieľať každý, a to poskytnutím informácií (hoci aj anonymne).

Webová stránka Europe´s Most Wanted, foto: eumostwanted.eu

Internetová stránka s najhľadanejšími osobami v Európe je vôbec prvou iniciatívou prezentovať takýto zoznam na medzinárodnej úrovni. Dostupná je v 17 jazykoch (vrátane slovenčiny) a obsahuje nielen informácie o najhľadanejších Slovákoch, ale aj ostatných zločincoch Európy.

Poštová známka k 25. výročiu vzniku Policajného zboru Slovenskej republiky

$
0
0

Pri príležitosti 25. výročia vzniku samostatného slovenského policajného zboru vydala Slovenská pošta, a.s. v spolupráci s kanceláriou prezidenta Policajného zboru Slovenskej republiky špeciálnu edíciu poštovej známky a obálky prvého dňa s pečiatkou v darčekovom balení.

Slovenská pošta vydala 300 000 kusov poštovej známky s rozmermi 30 × 30 mm v nominálnej hodnote 0,65 €, na ktorej je zobrazený znak príslušníkov Policajného zboru SR. Autorom výtvarného návrhu je kreatívny grafik Adrian Ferda. Známky sú od 25. januára 2016 k dispozícii na poštách.

Súčasný Policajný zbor SR má bohatú históriu s významnými dejinnými súvislosťami a tradíciami. Jeho historické počiatky treba hľadať už v roku 1918, keď po rozpade Rakúsko-Uhorska vznikol na časti jeho územia nový štát Československá republika. Tá recepčnou normou prijala pôvodný systém štátnej správy a právny poriadok. V praxi to znamenalo, že na území Slovenska zostali platné zákony, ktoré rozdeľovali pôsobnosť a výkon bezpečnostnej služby medzi štátnu políciu a žandárstvo. Zákonom č. 2 z roku 1918 bol na Slovensku vytvorený Úrad pre správu vnútornú, neskôr premenovaný na Ministerstvo vnútra.

V roku 1920 vstúpil do platnosti nový zákon č. 165 o zriadení policajných úradov. Po ukončení druhej svetovej vojny došlo k zrušeniu starých policajných a žandárskych zborov a pristúpilo sa k vytváraniu novej bezpečnostnej organizácie pod názvom Národná bezpečnosť. V roku 1947 bol právnym aktom Ústavodarného národného zhromaždenia Československej republiky prijatý zákon č. 149, ktorým bol zriadený jednotný Zbor národnej bezpečnosti. Tento zákon prešiel v dôsledku spoločensko-politických zmien viacerými legislatívnymi úpravami (zákonmi č.286/1948, 70/1965, 40/1974). Zbor národnej bezpečnosti pôsobil na Slovensku až do roku 1991.

Revolučné udalosti v roku 1989 priniesli podstatné zmeny v organizácii a činnosti bezpečnostných zložiek. Zákonným opatrením Predsedníctva Slovenskej národnej rady č. 57 z 25. januára 1991 sa Verejná bezpečnosť ako zložka Zboru národnej bezpečnosti pretransformovala na Policajný zbor SR. Jeho pôsobnosť a úlohy boli legislatívne vymedzené zákonom Slovenskej národnej rady č. 204/1991 Zb. o Policajnom zbore SR. Po rozdelení Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky a vzniku samostatnej Slovenskej republiky dňa 1. januára 1993 prešli do pôsobnosti Policajného zboru bývalé federálne zložky, a jeho kompetencie a úlohy boli nanovo upravené zákonom Národnej rady SR č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore. Tento zákon bol v uplynulom štvrťstoročí viackrát novelizovaný, pretože v zákonnej úprave bolo potrebné pružne reagovať na nové formy páchania trestnej činnosti a implementovať zásady medzinárodnej policajnej spolupráce v nadväznosti na dynamiku vývoja v oblasti vnútornej i medzinárodnej bezpečnosti v súlade so zahraničnopolitickou orientáciou Slovenska.

Policajný zbor je podriadený ministrovi vnútra SR. Jeho činnosť kontroluje Národná rada SR. Ako moderný ozbrojený bezpečnostný zbor plní úlohy vo veciach vnútorného poriadku, bezpečnosti, boja proti zločinnosti a zabezpečuje úlohy, ktoré mu vyplývajú z medzinárodných záväzkov Slovenska.

Zdroj článku: 

Ministerstvo vnútra podporuje charitatívnu kampaň Máte slinu?

$
0
0

Pavol a Peter Hochschornerovci, obrázok: Vladimír Benko, MV SRPolicajti, hasiči a záchranári opäť raz ukázali, že majú veľké srdce a sú pripravení pomáhať druhým v núdzi a zachraňovať životy aj v bežnom živote. Zástupcovia zložiek Ministerstva vnútra SR prišli 17. marca 2016 do Nemocnice sv. Michala v Bratislave, aby sa tu zaregistrovali za potenciálnych darcov kostnej drene a v budúcnosti tak mohli pomôcť pacientom s hematologickými a onkologickými ochoreniami.

Príslušníci rezortu vnútra vrátane športovcov Športového centra polície, ako aj civilní zamestnanci sa týmto hromadne zapojili do celoslovenskej charitatívnej kampane Máte slinu?, ktorú realizuje v týchto dňoch Nadácia Kvapka nádeje. Jej cieľom je získať potenciálnych dobrovoľných darcov kostnej drene pre Národný register darcov kostnej drene, nakoľko na Slovensku je ich stále nedostatok.

Mladé policajtky zo Strednej odbornej školy Policajného zboru Pezinok, obrázok: Vladimír Benko, MV SR

Ministerstvo vnútra SR sa rozhodlo podporiť túto kampaň pre jej vysoko humánny a charitatívny rozmer. Štatistiky totiž ukazujú, že každý rok stúpa počet pacientov s vážnymi hematologickými a onkologickými diagnózami, ktorým nádej na zdravý a plnohodnotný život prináša iba úspešná transplantácia krvotvorných buniek. Spolupráca bola prirodzená aj z ďalšieho dôvodu.

Hasiči, obrázok: Vladimír Benko, MV SR

V rezorte vnútra pôsobia tisícky policajtov, hasičov a záchranárov, ktorí povinne prechádzajú dôkladnými zdravotnými prehliadkami. Je teda aj vyššia pravdepodobnosť, že sa medzi nimi nájdu potenciálni darcovia spĺňajúci zdravotné kritériá. Budeme zároveň radi, keď takýmto spôsobom pomôžeme vzbudiť záujem o túto tému aj medzi širokou verejnosťou.

Horskí záchranári, obrázok: Vladimír Benko, MV SR

Ak by sa aj ďalší príslušníci rezortu vnútra rovnako ako iní záujemcovia chceli prihlásiť do registra darcov, nemusia kvôli tomu navštevovať žiadne zdravotnícke zariadenie. Základom registrácie je vyplnenie dotazníka o zdravotnom stave a jednoduchý samoodber vzorky slín. Kampaň Máte slinu? umožňuje, aby sa záujemcovia zaregistrovali a vykonali odber aj v pohodlí domova a prostredníctvom Slovenskej pošty bezplatne zaslali vzorku slín Národnému registru darcov kostnej drene.

Gábor Jakubík, Marek Krajčovič a Matej Michálek z K4 rýchlostnej kanoistiky, obrázok: Vladimír Benko, MV SR

Z analýzy sliny dokážu lekári vyhodnotiť transplantačné znaky a zaradiť tak záujemcu do databázy potenciálnych darcov kostnej drene. V prípade potreby bude darca oslovený s konkrétnou ponukou pomoci pacientom. V súčasnosti sa v registri nachádza 6500 darcov, čo je vzhľadom na počet obyvateľov Slovenska alarmujúco nedostatočný počet. Na efektívne fungovanie register potrebuje 20 až 25 000 registrovaných darcov.


Vyhodnotenie 11. ročníka súťažnej konferencie Junior Internet

$
0
0

foto: Daniel OndraJedenásty ročník súťažnej konferencie Junior Internet, ktorý sa konal opäť na akademickej pôde Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity, potvrdil, že pre žiakov základných a stredných škôl z celého Slovenska je silným, až životným podnetom na ďalšie smerovanie do sveta informačných technológií. Preto je aj logická každoročná záštita fakulty, čo zdôraznila pri záverečnom hodnotení aj dekanka prof. Ing. Mária Bieliková, PhD.

V roku nášho predsedníctva Rady Európskej únie je nosnou témou Slovenska rozvoj talentu. Preto na podujatí, na ktorom Asociácia pre mládež, vedu a techniku svojou organizáciou a mravenčou prácou dáva už jedenásť rokov priestor rozvoju talentu, nechýbala ani záštita Dušana Chreneka, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v SR. Organizátori sa potešili aj záštite Slovenskej komisie Organizácie spojených národov pre výchovu a vzdelávanie, vedu a kultúru – UNESCO. Tieto silné morálne ocenenia Junior Internetu sa dočkali aj výborných prezentácií 72 súťažiacich žiakov z celého Slovenska so 66 projektami. Pre mladých grafikov, programátorov a blogerov to bola príležitosť odprezentovať za 3 a pol minúty svoje práce v šiestich súťažných kategóriách.

Otvorenie Junior Internet 2016, foto: Daniel Ondra

Najpočetnejšie zastúpenie majú každý rok kategórie JuniorWEB a JuniorDESIGN, ktoré sú vekovo rozdelené do podkategórií: žiaci do 15 rokov a starší nad 15 rokov. Víťazom mladších žiakov v JuniorWEB-e sa stal Ondrej Vrábel s projektom denbez.sk, ktorý aj v minulom roku zvíťazil so svojimi didaktickými počítačovými Pinf hrami. DeňBez má jednoduchý, ale silný slogan: „Jeden deň, v ktorom spravíme výnimku, môže zmeniť veľa vecí...“. Ondrej mal v úvode podujatia aj prednášku o tom, ako sa po minuloročnom víťazstve zmenil život jeho a užívateľov Pinf hier - mentálne postihnutých. V kategórii starších žiakov JuniorWEB zvíťazil Dominik Mery s internetovým obchodom prémiových slovenských vín tvojevino.sk.

Ondrej Vrábel, foto: Daniel Ondra

Oskar Majoroši v kategórii mladších žiakov JuniorDESIGN získal prvé miesto za „Portfólio“ viacerých prác pre rôzne spoločnosti. Medzi staršími žiakmi zvíťazila Ema Klučovská. Jej „Prezentácia na Artstation“ zobrazovala najmä príšery. Ako nám povedala: „Môj celoživotný sen je stať sa dizajnérkou príšer do hier a filmov.“ Napríklad robot Alienbot bol jej prvý robot, ktorého navrhla a umiestnil sa v prvej desiatke najlepších robotov v Hollywoodskej súťaži. Ema získala súčasne aj Cenu dekanky Fakulty informatiky a informačných technológií STU.

foto: Daniel Ondra

Aplikácia pre zjednodušenie a urýchlenie prezerania autobusových liniek v Prešove „MHD Prešov“si získala pozornosť hodnotiteľov a pre autora Mareka Gogoľu znamenala víťazstvo v kategórii JuniorAPP.

Tím žiakov – Martina Pitáková a Dávid Duda získali prvé miesto v kategórii JuniorLEARN so „Systémom na tvorbu testov pre učiteľov a testovanie žiakov EXAMPLO“, ktorý prináša zapojeným učiteľom jednoduchosť použitia a ušetrí veľa času. K dispozícii sú rôzne typy otázok, možnosť doplnenia zvukovým sprievodom, zdieľanie testov medzi učiteľmi i vnútro-školská komunikačná platforma. Za Examplo získali aj Cenu dekanky FIIT STU.

foto: Daniel Ondra

Na Slovensku nemá obdobu a ide o jedinečný projekt – takto možno charakterizovať prvý slovenský portál, venujúci sa novinkám a recenziám na čoraz populárnejšie čínske smartfóny, tablety, či iné zariadenia FónyzČíny.sk. Prvé miesto v kategórii JuniorBLOG zaň získali Kristián Hrušovský, Juraj Vasek a Dávid Igaz.

V poslednej kategórii JuniorTEXT išlo o prezentovanie textov na vyhlásenú tému  „Ako by malo Slovensko viesť Európu?“. Zvíťazila Andrea Lengvarská, ktorá ako sedemnásťročná prezentovala svoju prácu, zamyslenie, „Šesť mesiacov príležitostí“.

Účastníci Junior Internet 2016, foto: Daniel Ondra

Predsedom sedemčlennej hodnotiacej komisie bol bývalý súťažiaci na prvých ročníkoch Junior Internetu a neskôr aj absolvent Fakulty informatiky a informačných technológií STU Ľuboš Demovič. Ako nám povedal, „pri hodnotení sme prihliadali na obsah, nápad, prevedenie, ale aj umenie prezentácie! Mladí itečkari tak mali tri a pol minúty šance nás presvedčiť o svojich ambíciách. Presvedčili nás všetci a konkrétne umiestnenia sú len zrovnaním ich kvalít“.

Ľuboš Demovič, foto: Daniel Ondra

Podujatie je okrem organizácie Asociáciou pre mládež, vedu a techniku náročné aj finančne. Náklady na ubytovanie, stravovanie a bohaté ceny pomohli zabezpečiť nasledovní partneri konferencie: Fakulta informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Bratislavský samosprávny kraj, Microsoft, Active 24, QBSW, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Zones.sk, Vacuumlabs, WebSupport, Gopas, EvitaPress, ESET, Partnerstvá pre prosperitu, The Spot, Principio MSD. Medzi mediálnymi partnermi boli tradične PROMOSPRAVY.sk.

Zdroj článku: 

Medzinárodné leto v Bratislave už po piatykrát

$
0
0

Projekt „Me, myself & I“ Ti poskytuje možnosť stretnúť zahraničných stážistov, vytvoriť si priateľstvá na celý život, no najmä získať praktické skúsenosti, ktoré v našom školstve chýbajú. To všetko priamo v Bratislave. Neváhaj a prihlás sa už teraz!

15 mladých študentov z celého sveta príde do Bratislavy vzdelávať Teba a Tvojich stredoškolských spolužiakov prostredníctvom projektu Me, Myself & I. Ako študent môžeš stráviť dva medzinárodné týždne so stážistami z krajín ako napríklad Austrália, Hongkong, Brazília, Turecko, Taiwan, Chorvátsko a mnohé ďalšie. Samozrejme, celé dva týždne prebiehajú v anglickom jazyku.

Stážisti Ti poskytnú interaktívne tréningy, zamerané na prezentačné zručnosti, zlepšenie časového manažmentu ako aj praktické cvičenia na vycibrenie si svojich komunikačných schopností, najmä v angličtine. Budeš si môcť vyskúšať prácu v tímoch na rôznych mini projektoch a úlohách. Tieto praktické zručnosti môžeš neskôr využiť nielen v škole, no najmä v budúcom zamestnaní a takisto aj v osobnom živote.

Počas projektu spoznáš taktiež aj množstvo nových ľudí – či už sú to zahraniční stážisti alebo ostatní účastníci turnusu zo Slovenska. Martin (18), ktorý sa projektu zúčastnil v minulých rokoch, tvrdí: „Nemusíte cestovať do zahraničia, aby ste sa mohli stretnúť s ľuďmi z celého sveta“. Projekt je príležitosťou pre Teba a Tvojich kamarátov stretnúť ľudí z celého sveta priamo v Bratislave bez toho, aby si utrácal stovky až tisíce eur na cestovanie.

Me, myself & I prebieha v dvoch turnusoch. Prvý začína 18. júla a končí 29. júla a druhý trvá od 1. augusta do 12. augusta v priestoroch Ekonomickej univerzity v Bratislave. Jeden turnus je spoplatnený čiastkou 30 eur. Prihlásiť sa môžeš už teraz až do 30. júna 2016.

Projekt organizuje nezisková, študentmi riadená, organizácia AIESEC Bratislava už po piaty rok. Neváhaj a vyskladaj si to najlepšie leto, na ktoré budeš spomínať ešte mnoho rokov!

Zdroj článku: 

Kniha fotografií Polícia na Slovensku je už v predpredaji

$
0
0

Knižná publikácia „Polícia na Slovensku“ dokumentuje prácu polície, obsahuje autentické zábery z činnosti, akcií a života príslušníkov Policajného zboru z rôznych okresov Slovenska, od východu po západ.

Autorom knihy je Guido Andrea Longhitano, ktorý má na svojom konte už dve úspešné knihy fotografií „Incredible Slovakia – Folklórny festival Východná“ a „Hasiči Firefighters“. Na 264 stranách vo formáte A4 v tvrdom obale je takmer 300 fotografií. Úvodné texty a popisy sú v slovenskom a anglickom jazyku. Kniha bude na jeseň 2016 pokrstená prezidentom Policajného zboru Tiborom Gašparom.

Knihu za zvýhodnenú uvádzaciu cenu 22,90 eur + poštovné platné podľa taríf Slovenskej pošty, si môžete objednať v predpredaji e-mailom na knihapolicia@gmail.com do 22. augusta 2016. Prvých 20 objednávok publikácie bude bez poštovného a s podpisom autora. Následne predajná cena knihy v kníhkupectvách a cez on-line predaj bude 29,00 eur.

Do e-mailu je potrebné uviesť: meno a priezvisko, adresu pre doručenie knihy, telefonický kontakt, e-mail a počet kusov. Platba vopred nie je požadovaná. E-mailové objednanie knihy v predpredaji je záväzné. Po krste publikácie budú záujemcovia kontaktovaní e-mailom ohľadom platby a odoslania knihy.

Štartuje 10. ročník grantového programu Talenty Novej Európy

$
0
0

zdroj: tne.skTalentované deti a mladí ľudia, zameraní na vedu, umenie a šport, majú šancu získať finančnú podporu z grantového programu Talenty Novej Európy, ktorý už desiaty rok realizujú akciová spoločnosť SLOVNAFT a Stredoeurópska nadácia. Záujemcovia môžu posielať prihlášky do 22. októbra 2016. O najúspešnejších z nich, ktorí si rozdelia spolu sumu 66 000 eur, rozhodne odborná porota.

Jubilejný ročník grantového programu Talenty Novej Európy opäť podporí talenty, ktoré môžu v budúcnosti úspešne zastupovať a reprezentovať Slovensko. Príkladom je 19-ročná Naďa Daabousová, slovenská reprezentantka v synchronizovanom plávaní, ktorá sa tento rok zúčastnila na letných olympijských hrách v Riu de Janeiro. Ambiciózna akvabela pred tromi rokmi získala grant z programu Talenty Novej Európy a aj vďaka nemu mohla naďalej rozvíjať svoj športový potenciál.

Naďa Daabousová (vľavo) a Jana Labáthová, foto: swimmsvk.sk

Vybrať z množstva talentov tých najlepších je z roka na rok náročnejšie. Záujem uchádzačov o grant je veľký, a tak má porota pri výbere neľahkú úlohu. „V predchádzajúcom ročníku bolo vo finále toľko výnimočných talentov, že sme mali čo robiť, aby sme vybrali naozaj tých najlepších. V porovnaní s úvodnými ročníkmi bol ten posledný o to ťažší, že napríklad v oblasti vedy viacero prihlásených študuje na prestížnej univerzite v Oxforde, na Sorbonne alebo Cambridge, kde sa venujú aj výskumu. Napriek náročnosti výberu si prajem, aby bol tento ročník rovnako silný ako minulý,“ uviedla Szilvia Czuczor, výkonná riaditeľka Stredoeurópskej nadácie.

V minulom roku sa do grantového programu prihlásilo 233 nadaných detí zo Slovenska. Predsedom poroty pre umenie a vedu bol herec Lukáš Latinák. Spolu s ním hodnotili finalistov aj ďalší umelci a odborníci v oblasti prírodných vied. V športovej porote hľadal najväčšie talenty bývalý hokejový reprezentačný tréner Ján Filc spoločne s ďalšími odborníkmi v oblasti športu. V deviatom ročníku získalo finančnú podporu 65 talentov. Uspela napríklad aj 21-ročná Emília Petríková, ktorá rok predtým vyhrala súťaž Európskej únie pre mladých vedcov. V roku 2015 sa zúčastnila 10-týždňovej stáže na rádiologickom oddelení Mayo Clinic v USA, kde sa venovala výskumu nádorov mozgu – glioblastómov.

Emília Petríková, foto: vedatechnika.sk

Anton Molnár, riaditeľ podnikovej a marketingovej komunikácie SLOVNAFT, a.s., je presvedčený, že základom úspechu každého grantového programu sú jeho odborní garanti – v tomto prípade členovia poroty. „Môžete byť očarení výstupom mladého huslistu, ale iba hudobný pedagóg s dlhoročnou praxou pozná, či z neho bude husľový virtuóz. Tak je to aj v prípade talentovaného fyzika či športovca. Finančne podporiť tých najlepších pre nás zároveň znamená posunúť vyššie latku aj pre tých ostatných.“

Program Talenty Novej Európy už pomohol desiatkam mladých talentovaných Slovákov. Počas predchádzajúcich deviatich ročníkov získalo granty v hodnote viac ako 584 000 eur celkovo 294 talentovaných detí a mladých ľudí. Záujemcovia môžu posielať prihlášky do 22. októbra 2016.

Zdroj článku: 

V Banskej Štiavnici boli ocenení 10 pracovníci envirorezortu

$
0
0

Minister životného prostredia László Sólymos udelil 9.10.2016 v Banskej Bystrici čestné uznania a ďakovný list za mimoriadne výsledky v oblasti geológie a dlhoročný prínos v starostlivosti o životné prostredie, zdroj: minzp.skV Banskej Štiavnici sa minulý piatok 9. septembra 2016 konali oslavy Dňa baníkov, geológov, hutníkov a naftárov. Minister životného prostredia László Sólymos pri tejto príležitosti udelil čestné uznania a ďakovný list za mimoriadne výsledky v oblasti geológie a dlhoročný prínos v starostlivosti o životné prostredie pracovníkom Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra, Geologického ústavu Slovenskej akadémie vied, Ministerstva životného prostredia SR a súkromného sektora.

Za uplynulý rok urobil envirorezort geologické prieskumy v 140 lokalitách, ktoré sú environmentálnymi záťažami. Napokon sa 19 rizikových lokalít podarilo sanovať. Rezort životného prostredia mapuje aj nerastné surovinové zdroje Slovenka, potvrdzuje sa, že má stále dostatočný surovinový potenciál, ktorý môže významne prispieť k prosperite a vyrovnávaniu ekonomických rozdielov medzi jednotlivými regiónmi krajiny. „Neustále poznávanie a skúmanie je neoddeliteľnou súčasťou práce geológov. Výskum geologického prostredia, nerastov, hornín, ale aj samotný inžiniersko-geologický prieskum si vyžaduje zodpovedný prístup, za ktorý im patrí moje poďakovanie,“ uviedol László Sólymos.

Minister životného prostredia László Sólymos udelil 9.10.2016 v Banskej Bystrici čestné uznania a ďakovný list za mimoriadne výsledky v oblasti geológie a dlhoročný prínos v starostlivosti o životné prostredie, zdroj: minzp.sk

Čestné uznanie ministra životného prostredia za mimoriadne výsledky v oblasti geológie a dlhoročný prínos v starostlivosti o životné prostredie získali:

  • Mgr. Lenka Kralovičová, PhD. (Ministerstvo životného prostredia SR)
  • RNDr. Ján Madarás, PhD. (Slovenskej akadémie vied)
  • RNDr. Katarína Kminiaková, PhD. (AQUIFER, s.r.o.,Bratislava)
  • RNDr. Juraj Maglay, PhD. (Štátny geologický ústav Dionýza Štúra)
  • RNDr. Augustín Gluch (Štátny geologický ústav Dionýza Štúra)
  • Ing. Martin Repčiak (Štátny geologický ústav Dionýza Štúra)
  • Ing. Anna Krippelová (Štátny geologický ústav Dionýza Štúra)
  • Ing. Mgr. Vladimír Pramuk, PhD. (Geo Slovakia, s.r.o., Košice)
  • RNDr. Miroslav Gomolčák (GEOKONTAKT, s.r.o., Košice)

Ďakovný list ministra životného prostredia za mimoriadne výsledky v oblasti geológie a dlhoročný prínos v starostlivosti o životné prostredie si od ministra prevzala Katarína Tóthová, pracovníčka Štátneho geologického ústav Dionýza Štúra, Oddelenie hydrogeológie a geotermálnej energie.

Atmosféra na Salamandrových dňoch, foto: Ľubomír Lužina, zdroj: kultura.banskastiavnica.sk

Celoslovenské oslavy dňa Baníkov, geológov, hutníkov a naftárov pripravila Slovenská banská komora v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR, Ministerstvom hospodárstva SR, Zväzom hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie SR, ako aj Odborovým zväzom pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu SR. Podujatie sa v Banskej Štiavnici koná pravidelne už od roku 1993. Jeho súčasťou je aj tradičný Salamandrový sprievod za účasti baníkov, ich rodinných príslušníkov, hostí, ale aj významných predstaviteľov samosprávy a štátu. Sprievod predstavuje povesť o založení mesta a objavení banskoštiavnických zlatých a strieborných rúd, ktoré položili základ baníctva a samotného mesta.

Zdroj článku: 
Viewing all 47 articles
Browse latest View live